Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości i przekonanie o jego ogromie - Kapuściński
Napisz do mnie: dominik.sipinski(at)gmail.comWięcej szczegółów o autorze w języku angielskim: www.sipinski.co.uk. Tam również lista publikacji i kontakt.

Recenzja

sobota, 22 listopada 2014
Rzadko się zdarza, by w pięciogwiazdkowym, luksusowym hotelu w centrum niewiarygodnie ruchliwego miasta czuć było prawdziwie rodzinną atmosferę. Jednak Hotel Sukosol w Bangkoku m.in. dzięki wystawionej na korytarzu bezcennej kolekcji antyków należącej do właścicielki właśnie to zapewnia.
sobota, 18 października 2014
Rozkład samolotów to jedynie wskazówka, bagaż zanosi się samemu, a kontrola bezpieczeństwa przeprowadzana jest na schodach samolotu. Chcąc podróżować po Algierii, trzeba wybrać narodową linię Air Algerie, choć trudno nazwać ją pięciogwiazdkową.
czwartek, 18 kwietnia 2013
"Szaron i moja teściowa" to raczej seria anegdot i felietonów niż spójna historia. Rwana, choć przyjemna w lekturze opowieść o życiu w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Suad Amiry pokazuje absurdy konfliktu izraelsko-palestyńskiego z perspektywy swojej biografii - osoby światowej, wykształconej, często podróżującej, a jednak do cna arabskiej.
piątek, 17 sierpnia 2012
Co się stanie, gdy reżyser wychowany w Niemczech Zachodnich weźmie się za film o NRD? Potwierdzenie wszystkich stereotypów o Niemcach, a także dowód na to, że żeby uchodzić tam za "ambitnego artystę", trzeba epatować widzów dowodami, że Niemcy to najgorsi ludzie na świecie.
czwartek, 16 sierpnia 2012
"Jeden z bardziej absurdalnych filmów ostatnich lat". "Polityczna groteska i parodia brudnych układów władzy z biznesem". "Gorzka komedia o polityce w Trzecim Świecie". To wszystko można by napisać o "Ambasadorze" Madsa Brüggera. Jedyny szkopuł w tym, że to film dokumentalny.
czwartek, 28 lipca 2011
- To głupie - powiedziała Ellen, 21-letnia Szwedka spotkana w pociągu gdzieś w Chorwacji. Mówiła o książce, którą czytałem - "Jak życie imituje szachy" Garry'ego Kasparowa. - Jak życie może imitować szachy, skoro życie jest chyba trochę starsze niż jakaś prosta gra planszowa - ironicznie dodawała.
niedziela, 29 maja 2011
"Cudze chwalicie, a swego nie znacie". Rozpoczęcie tekstu od zużytego jak pusta flaszka po wódce przysłowia zapewne nie byłoby zwykle najlepszym pomysłem. Ale w przypadku recenzji "20 lat nowej Polski w reportażach" pod redakcją Mariusza Szczygła nie da się odeprzeć tej pokusy.
piątek, 25 marca 2011
Trochę późno, fakt, ale czas wtrącić swoje dwa grosze do znacznie już przygasłej debaty o Arturze Domosławskim i jego książce "Kapuściński non-fiction". Niewielu było dziennikarzy bardziej krytykowanych w ostatnich latach. Wśród bezsensownych oskarżeń pod adresem Domosławskiego padały na przykład takie o szarganie pamięci, o niszczenie spuścizny Kapuścińskiego, a nadużycie zaufania jego żony i przyjaciół...
wtorek, 01 lutego 2011
To, co działo się w latach 90. na terenie byłej Jugosławii było wstrząsające. Jednak dla wielu osób wiedza ogranicza się do tego, że Serbowie, Chorwaci i bośniaccy Muzułmanie walczyli w sposób brutalny i łamiąc wszelkie międzynarodowe konwencje. Slavenka Drakulić w "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy" daje bardziej wstrząsające świadectwo tych wydarzeń niż jakiekolwiek historyczne opracowanie.
czwartek, 27 stycznia 2011
Co z tego, że finał Nike i Paszport Polityki, co z tego, że autor wybitnym i wielkim prozaikiem jest. Co z tego, skoro "Bezpowrotnie utracona leworęczność" nie zachwyca. Nie zachwyca, a nawet więcej - nie wciąga, nie składa się w całość i nie przekazuje.