Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości i przekonanie o jego ogromie - Kapuściński
Napisz do mnie: dominik.sipinski(at)gmail.comWięcej szczegółów o autorze w języku angielskim: www.sipinski.co.uk. Tam również lista publikacji i kontakt.

Komentarz

środa, 13 lutego 2013
Czesi nie słyną z namaszczenia wobec symboli przeszłości. W praskim pałacu Lucerna wisi parodia pomnika Wacława na zdechłym koniu, największy z Czechów Vaclav Havel był za życia niemiłosiernie krytykowany, m.in. za liczne rzekome romanse, mało kto chwali się tym, że to Czesi przeprowadzili jedyny udany zamach na wysokiego funkcjonariusza hitlerowskiego w trakcie okupacji. Ale sytuacja się zmienia. Ostatnio zawrzało, bo neostalinowski poseł zbezcześcił pamięć "Pochodni Numer 1".
czwartek, 24 stycznia 2013
- Gdzie jest źródło naszych problemów? - pyta Uri, progresywny, lewicowy, świecki i układowy Żyd, jeden z bohaterów zbioru reportaży Pawła Smoleńskiego "Arab strzela, Żyd się cieszy". - W braku przywództwa - odpowiada sam sobie. Zgadza się z nim Arab, zgadza się analityk "Foreign Policy". Wtorkowe wybory parlamentarne w Izraelu potwierdziły, że czasy wielkich żydowskich polityków odeszły do lamusa. Choć kraj to wyjątkowy (i pozytywnie, i negatywnie), polityka tam niewiele różni się od innych demokracji.
niedziela, 02 grudnia 2012
W czwartek wieczorem Facebookiem (i nie tylko) wstrząsnęła fala "Wszyscy-jesteśmy-Palestyńczykizmu" i podobnych emocji. To reakcja na nadanie Autonomii Palestyńskiej statusu obserwatora przez ONZ. Z czego cieszą się niemal wszyscy (bo przecież wspieranie Izraela wyszło z mody już dawno) trudno powiedzieć, bo decyzja nie ma żadnego znaczenia. Może jedynie umocnić nacjonalistycznych polityków w Izraelu oraz oddalić i tak coraz bardziej fikcyjny pokój.
piątek, 09 listopada 2012
Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych trwała ok. 18 miesięcy i kosztowała łącznie prawie 6 mld dolarów. Do tego można doliczyć wydatki związane z równolegle przeprowadzanymi wyborami do Izby Reprezentantów i Senatu, a także licznymi lokalnymi referendami. To więcej niż roczny produkt krajowy brutto Nigru lub Kirgizji. Tę rekordową sumę wydano w zasadzie po to, by (pozornie) nic się nie zmieniło.
środa, 31 października 2012
Po podliczeniu ponad 98% głosów w ukraińskich wyborach parlamentarnych wiadomo, że rządząca Partia Regionów zwyciężyła. Ugrupowanie prezydenta Janukowycza może nawet rządzić samodzielnie, nie wchodząc w koalicję z Komunistyczną Partią Ukrainy. Ale międzynarodowi obserwatorzy zgodnie podkreślają, że wybory w tym roku były krokiem wstecz na drodze do demokracji. "To regres w porównaniu z 2010 r." - uważają.
czwartek, 25 października 2012
Grupa włoskich naukowców została skazana na sześć lat więzienia za błędne przewidywania co do trzęsienia ziemi w L'Aquili w 2009 r. Na Ukrainie liderka populistycznej partii "Naprzód, Ukraino" pozywa socjologów z Fundacji Inicjatyw Demokratycznych za to, że opublikowali sondaż dający jej zaledwie 2,1% poparcia. Wracają czasy galilejskich procesów naukowców?
środa, 24 października 2012
Za dwa tygodnie w półdemokratyczny sposób wybrany zostanie jeden z najpotężniejszych przywódców świata. Ponieważ wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zależy głównie od niezdecydowanych wyborców w kilku kluczowych stanach, obydwaj kandydaci starają się do nich dotrzeć. Po ostatniej z ich debat, dotyczącej polityki zagranicznej, wniosek jest jeden - by zdobyć te najważniejsze głosy, trzeba naprawdę uprościć świat.
środa, 03 października 2012
Micheila Saakaszwilego można było lubić (za gospodarcze reformy) lub nie (za polityczny autorytaryzm), ale świat wiedział, czego można się po nim spodziewać. Nowy gruziński premier, Bidzina Iwaniszwili, to kompletna zagadka. Programu politycznego nie ma, a w pojedynczych zapowiedziach zaprzecza sam sobie.
poniedziałek, 01 października 2012
Dzisiejsze wybory parlamentarne w Gruzji to najważniejszy test dla tej kaukaskiej republiki od rewolucji w 2003 r. Głosowanie jest referendum nad wizją Gruzji Micheila Saakaszwilego. Wizją, bo w przypadku tego charyzmatycznego polityka trudno mówić o zwykłych politycznych poglądach. A w centrum kampanii znalazł się jeden z kluczowych elementów systemu, który od 9 lat buduje ekipa Saakaszwilego - system więziennictwa.
środa, 22 lutego 2012
Wreszcie. Lis z Machałą pokazali, czym chcą robić rewolucję. Na razie rewolucyjne jest jedynie to, że po trzech miesiącach zapowiedzi wreszcie projekt ruszył, pewnie nie bez związku z wyekspediowaniem Lisa przez Lisieckiego. No i może jeszcze to, że po raz pierwszy udało się faktycznie zebrać publicystów, polityków i blogerów od prawa do lewa i nazad.
sobota, 29 stycznia 2011
"Online Journalism: A Critical Premier" była w 2001 najbardziej aktualną i dogłębną analizą zmian w dziennikarstwie i mediach spowodowanych rosnącym dostępem do Internetu. 10 lat później tezy autora, Jima Halla, brzmią niedorzecznie.