Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości i przekonanie o jego ogromie - Kapuściński
Napisz do mnie: dominik.sipinski(at)gmail.comWięcej szczegółów o autorze w języku angielskim: www.sipinski.co.uk. Tam również lista publikacji i kontakt.

Zza winkla

niedziela, 17 maja 2015
Wiedeń to miasto zawieszone między czasami. Habsburskie fundamenty są w czasie przeszły, hipsterskie kawiarnie i sklepy w teraźniejszym, a atmosfera - w przyszłym. Ten perfekcyjny miks czyni stolicę Austrii jednym z najprzyjemniejszych miast na świecie.
niedziela, 05 kwietnia 2015
Za kilka tygodni portugalskie Faro zacznie pękać w szwach pod naporem turystów z całego kontynentu. Ale zimą okoliczne hotele są puste, a Faro ma znacznie mniej gości. To najlepszy czas, by delektując się kawą bica i zielonym winem napawać się fantastyczną atmosferą tego miejsca.
niedziela, 29 marca 2015
Otwarta niecały rok temu biblioteka narodowa w Rydze zdominowała centrum stolicy Łotwa. Budynek jest piękny i świetnie położony. Ale choć Łotysze są z biblioteki dumni, w rzeczywistości to tylko okładka niewypełniona żadną treść. Skrajnie rozczarowujące miejsce.
czwartek, 26 lutego 2015
Choć to drugie co do wielkości miasto Litwy, Kowno jest senne i spokojne, ale pełne ciekawych miejsc. W latach międzywojennych było stolicą tego kraju, a do dziś jest znacznie bardziej litewskim miastem niż Wilno, gdzie mieszają się wpływy polskie, litewskie i rosyjskie.
niedziela, 08 lutego 2015
Holenderskie frytki, tajski wok, japońskie sushi i niemiecki wurst - Gruene Woche to przede wszystkim jedzenie. Ale jest też czym je popić - niemieckie wina, czeskie piwa i bułgarskie nalewki. 10-dniowa fiesta kubków smakowych i tortura dla wątroby zakończyła się w dwa tygodnie temu w Berlinie.
piątek, 26 grudnia 2014
"Madryt to bardziej sposób życia niż miasto" - pisał o stolicy Hiszpanii dziennikarz Jules Stewart. Od 40 lat ten sposób życia rozkwita najmocniej w Malasanie, najbardziej madryckim spośród wszystkich barrios w tym mieście, do którego najlepiej pasuje hasło "Madrid - soy yo".
piątek, 19 grudnia 2014

Jest fantastycznie słonecznie, na horyzoncie nie widzę ani jednego narciarza poza mną, a w ramach apres-ski czeka na mnie pyszne i śmiesznie tanie wino. Zimowy raj faktycznie istnieje i znajduje się na maciupkim skrawku ziemi pomiędzy Francją a Hiszpanią - w Andorze.

niedziela, 30 listopada 2014
Jest 1 w nocy, kurewsko zimno, wino nie rozgrzewa, a do tego wszyscy naokoło krzyczą po włosku. Brzmi jak przepis na katastrofalną imprezę, ale tak naprawdę to jeden z najprzyjemniejszych momentów podczas weekendu w Turynie.
poniedziałek, 15 września 2014
O Pradze napisano już wszystko. Ale nie o prawdziwej, tylko tej turystycznej, ładnej, czystej i drogiej. A prawdziwa Praga to niedorzeczność w oparach piwa, taniocha i trochę bajzel, ale taki ładny. Choć spotkać można ją wszędzie, to nigdzie tak bardzo, jak na planecie Żiżkow.
poniedziałek, 28 lipca 2014
Icchak Horowic był wyjątkowym rabinem. Miał też wyjątkową śmierć - pijany, rzekomo lewitujący w rozmowie z Jahwe, wypadł z okna. Choć jego domu już dawno nie ma, w Lublinie żydowska tradycja cadyków odżywa, a w samym mieście dzieje się coraz więcej, by wydobyć tę piękną, wielokulturową historię.