Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości i przekonanie o jego ogromie - Kapuściński
Napisz do mnie: dominik.sipinski(at)gmail.comWięcej szczegółów o autorze w języku angielskim: www.sipinski.co.uk. Tam również lista publikacji i kontakt.

niedziela, 01 listopada 2015
Nogi mnie bolą od wspinania się po schodach, w głowie kręci się od wypitych po drodze Staropramenów. Ale gdy zachodzi słońce, widok z Letnej - jednego z kilku praskich wzgórz - kompensuje to zmęczenie z dużą nadwyżką.
niedziela, 17 maja 2015
Wiedeń to miasto zawieszone między czasami. Habsburskie fundamenty są w czasie przeszły, hipsterskie kawiarnie i sklepy w teraźniejszym, a atmosfera - w przyszłym. Ten perfekcyjny miks czyni stolicę Austrii jednym z najprzyjemniejszych miast na świecie.
poniedziałek, 04 maja 2015
Jej nazwa powstała w wyniku przejęzyczenia. Do upadku doprowadziła ją uczciwość sprzedających. Odżyła dzięki... kawie. Zapraszam na historię irlandzkiej whiskey, starszej siostry szkockiej.
niedziela, 05 kwietnia 2015
Za kilka tygodni portugalskie Faro zacznie pękać w szwach pod naporem turystów z całego kontynentu. Ale zimą okoliczne hotele są puste, a Faro ma znacznie mniej gości. To najlepszy czas, by delektując się kawą bica i zielonym winem napawać się fantastyczną atmosferą tego miejsca.
niedziela, 29 marca 2015
Otwarta niecały rok temu biblioteka narodowa w Rydze zdominowała centrum stolicy Łotwa. Budynek jest piękny i świetnie położony. Ale choć Łotysze są z biblioteki dumni, w rzeczywistości to tylko okładka niewypełniona żadną treść. Skrajnie rozczarowujące miejsce.
czwartek, 26 lutego 2015
Choć to drugie co do wielkości miasto Litwy, Kowno jest senne i spokojne, ale pełne ciekawych miejsc. W latach międzywojennych było stolicą tego kraju, a do dziś jest znacznie bardziej litewskim miastem niż Wilno, gdzie mieszają się wpływy polskie, litewskie i rosyjskie.
środa, 25 lutego 2015
Walia to dziś smutne, biedne i bardzo, bardzo deszczowe miejsce. Najlepszym okresem w historii tego regionu była rewolucja przemysłowa. Wizyta we wpisanym na listę UNESCO Blaenavon to świetna okazja, by wyobrazić sobie tę krótką chwilę chwały Walii i wszystkie problemy, które z niej wynikły.
niedziela, 08 lutego 2015
Holenderskie frytki, tajski wok, japońskie sushi i niemiecki wurst - Gruene Woche to przede wszystkim jedzenie. Ale jest też czym je popić - niemieckie wina, czeskie piwa i bułgarskie nalewki. 10-dniowa fiesta kubków smakowych i tortura dla wątroby zakończyła się w dwa tygodnie temu w Berlinie.
niedziela, 11 stycznia 2015
Nieopodal Lwówka Śląskiego, schowana wśród wzniesień Pogórza Kaczawskiego, leży wioska z bajki. W inny świat Pławną Dolną przeniósł Dariusz Miliński - artysta, który poza malowaniem Pinokiów i prowadzeniem przedsiębiorstwa twórczo-agroturystycznego, zbudował też arkę Noego.
piątek, 26 grudnia 2014
"Madryt to bardziej sposób życia niż miasto" - pisał o stolicy Hiszpanii dziennikarz Jules Stewart. Od 40 lat ten sposób życia rozkwita najmocniej w Malasanie, najbardziej madryckim spośród wszystkich barrios w tym mieście, do którego najlepiej pasuje hasło "Madrid - soy yo".
piątek, 19 grudnia 2014

Jest fantastycznie słonecznie, na horyzoncie nie widzę ani jednego narciarza poza mną, a w ramach apres-ski czeka na mnie pyszne i śmiesznie tanie wino. Zimowy raj faktycznie istnieje i znajduje się na maciupkim skrawku ziemi pomiędzy Francją a Hiszpanią - w Andorze.

niedziela, 30 listopada 2014
Jest 1 w nocy, kurewsko zimno, wino nie rozgrzewa, a do tego wszyscy naokoło krzyczą po włosku. Brzmi jak przepis na katastrofalną imprezę, ale tak naprawdę to jeden z najprzyjemniejszych momentów podczas weekendu w Turynie.
sobota, 22 listopada 2014
Rzadko się zdarza, by w pięciogwiazdkowym, luksusowym hotelu w centrum niewiarygodnie ruchliwego miasta czuć było prawdziwie rodzinną atmosferę. Jednak Hotel Sukosol w Bangkoku m.in. dzięki wystawionej na korytarzu bezcennej kolekcji antyków należącej do właścicielki właśnie to zapewnia.
wtorek, 18 listopada 2014

Słońce, ciepłe morze i uśmiechnięci ludzie – tego zwykle wymaga się od najlepszych miejsc na nadmorski wypoczynek. Walia nie obfituje w żaden z tych elementów. A mimo to plaże na półwyspie Gower należą do najpiękniejszych na świecie. Choć czasem całkiem znikają.

poniedziałek, 20 października 2014
Prawdopodobnie widzieliście As-Sawirę, nawet jak o tym nie wiecie. Miasto zagrało w "Grze o tron". Inaczej niż w serialu, marokańskie miasto jest oazą spokoju oddaloną od głównych kurortów. Choć pewnie tylko w styczniu.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11