Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości i przekonanie o jego ogromie - Kapuściński
Napisz do mnie: dominik.sipinski(at)gmail.comWięcej szczegółów o autorze w języku angielskim: www.sipinski.co.uk. Tam również lista publikacji i kontakt.

Blog > Komentarze do wpisu

5 zdjęć z Kowna

Choć to drugie co do wielkości miasto Litwy, Kowno jest senne i spokojne, ale pełne ciekawych miejsc. W latach międzywojennych było stolicą tego kraju, a do dziś jest znacznie bardziej litewskim miastem niż Wilno, gdzie mieszają się wpływy polskie, litewskie i rosyjskie.

Rozciągnięte wzdłuż deptaków - nowej Alei Wolności i starej ulicy Wileńskiej - centrum miasta można zwiedzić w ciągu kilku godzin, a atrakcją może być też jeden z mostów nad Niemnem, pod którym przeleciał słynny litewski pilot Jurgis Kairys.

Kowno jest największym ośrodkiem przemysłowym Litwy i drugim co do wielkości miastem tego kraju, ale fanom lotnictwa i podróży znane jest przede wszystkim jako jedyna baza Ryanaira w krajach bałtyckich. 
Miasto jest dziś senne i zaniedbane. Pomimo wielu inwestycji stare miasto, przylegające do XIV-wiecznego zamku, jest mocno zaniedbane i niewiele się tam dzieje. Mimo to Kowno jest ciekawym kierunkiem na jednodniową wycieczkę ze znacznie bardziej kosmopolitycznego Wilna.
Ulica Wileńska (Vilniaus Gatve) łączy starą i nową cześć centrum Kowna. Ten deptak pełen kawiarni, sklepów i zabytkowych kamienic to najatrakcyjniejsza część tego miasta. Jednak boczne uliczki odchodzące od ul. Wileńskiej, Placu Ratuszowego czy okolic kowieńskiego zamku są zaniedbane, a wiele kamienic wymaga natychmiastowego remontu. 

1. Kościół Michała Archanioła

Kościół ten powstał pod koniec XIX w. jako prawosławny sobór garnizonowy. Kościołem rzymskokatolickim jest od 1919 r., w latach 1960-1991 r. został zamieniony na galerię sztuki. Zamyka on od wschodu Aleję Wolności (Lajsves Aleja), deptak przecinający centrum nowego miasta w Kownie. Spacer tym deptakiem od kościoła na zachód doprowadzi nas na kowieńskie Stare Miasto.

2. Socrealizm z zewnątrz, sztuka wewnątrz

Socrealistyczny budynek Narodowego Muzeum Sztuki im. Mikalojuas Konstantinasa Čiurlionisa jest położony tuż obok kościoła Michała Archanioła. Noszące imię najsłynniejszego litewskiego kompozytora i malarza centrum ma bardzo bogatą kolekcję sztuki, a wokół budynku w przestrzeni publicznej surową bryłę urozmaicają ciekawe, nowoczesne rzeźby.

3. Archikatedra Apostołów Piotra i Pawła

Przy świątyni katolickiej, której budowę rozpoczęto w 1413 r., stoją dziś trzy brytyjskie budki telefoniczne. Kompletnie nie pasują one do kowieńskiej starówki, ale nadają kolorytu gotyckiej bryle, która piętrzy się przy narożniku głównej ulicy Starego Miasta (ul. Wileńskiej) i Placu Ratuszowego.

4. Biały Ratusz obok domu Mickiewicza

Kowieński ratusz pochodzi z XVI wieku i z uwagi na swój kształt - białą bryłę z wysoką wieżą - nazywany jest "Białym Łabędziem". Ratusz to centralny punkt starego miasta wciśniętego pomiędzy Wilię i Niemen, które łączą swoje wody w Kownie. Choć to nie Kowno słynie jako miasto Mickiewicza, przy Placu Ratuszowym znajduje się dom, w którym przez kilka lat mieszkał polsko-litewski wieszcz.

5. Zadbany deptak, zniszczona reszta

Ulica Wileńska (Vilniaus Gatve) łączy starą i nową cześć centrum Kowna. Ten deptak pełen kawiarni, sklepów i zabytkowych kamienic to najatrakcyjniejsza część tego miasta. Jednak boczne uliczki odchodzące od ul. Wileńskiej, Placu Ratuszowego czy okolic kowieńskiego zamku są zaniedbane, a wiele kamienic wymaga natychmiastowego remontu. 

 

ARTYKUŁ PIERWOTNIE UKAZAŁ SIĘ NA PORTALU PASAŻER PODRÓŻE (podroze.pasazer.com)

czwartek, 26 lutego 2015, dominik.sipinski
Tagi: Kowno

Polecane wpisy