Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości i przekonanie o jego ogromie - Kapuściński
Napisz do mnie: dominik.sipinski(at)gmail.comWięcej szczegółów o autorze w języku angielskim: www.sipinski.co.uk. Tam również lista publikacji i kontakt.

Blog > Komentarze do wpisu

Dwadzieścia lat

"Cudze chwalicie, a swego nie znacie". Rozpoczęcie tekstu od zużytego jak pusta flaszka po wódce przysłowia zapewne nie byłoby zwykle najlepszym pomysłem. Ale w przypadku recenzji "20 lat nowej Polski w reportażach" pod redakcją Mariusza Szczygła nie da się odeprzeć tej pokusy.

W ostatnich latach popularność reportaży i powieści reporterskich wzrasta, ale dotyczy głównie tych tekstów, które traktuja o zagranicy. Kapuściński, który o Polsce prawie nie pisał, Domosławski, Tochman, Hugo-Bader, Seierstad, Froeling... Nawet Mariusz Szczygieł najbardziej znany stał się ze swojej najnowszej książce o Czechac. Tymczasem "20 lat" udowadnia, że pisanie o własnym kraju wcale nie musi być nudniejsze.

"20 lat" to kolekcja kilkunastu reportaży opisujących Polskę od 1989 roku. Pierwszy, wstępny, to własne dzieło Mariusza Szczygła, który opisuje lata transformacji. Gdy Polacy myśleli, że elektorat "to coś elektrycznego", a przebojem była świeża polędwica sopocka w sklepie.

Następne reportaże trzymają równy, wysoki poziom. Jest kilka mniej ciekawych, ale są też i teksty bardzo dobre. Kilka to wstrząsające obrazy ostatnich dwudziestu lat w Polsce: "Luiza wdowa idzie na Dług" Ireny Morawskiej (o bohaterach opartego na faktach filmu "Dług"), "Lęk sprawiedliwych" Pawła Piotra Reszki (o polskich "Sprawiedliwych wśród narodów świata" i antysemityzmie), dwa reportaże o podziemiu aborcyjnym i kobietach, które poddały się zabiegowi Lidii Ostałowskiej.

Poza nimi, w tekście zebrano teksty takich mistrzów pióra, jak Wojciech Tochman, Wojciech Staszewski, Jacek Antczak, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Włodzimierz Nowak i inni. A także młodych reportażystów: Witolda Szabłowskiego czy Wojciecha Bojanowskiego.

Książkę Szczygła powinno się bez wątpienia dać do przeczytania wszystkim chcącym poznać Polskę - Polakom i obcokrajowcom. To najlepszy przewodnik, na jaki dotychczas natrafiłem. Wstrząsające reportaże pokazują to, czego często we własnym kraju nie dostrzegamy.

Po przeczytaniu "20 lat", na Polskę nie patrzy się już tak samo. Wiele zjawisk, których nie dało się zrozumieć, stają się bliższe - bo w świetnych reportażach dostrzegamy mechanizmy i psychologiczne reakcje, które je tłumaczą. Pozycja obowiązkowa dla każdego, komu nie jest obojętna rzeczywistość, w jakiej żyje.

niedziela, 29 maja 2011, dominik.sipinski

Polecane wpisy